Na jakie uszkodzenia narażone są wały?

Takie elementy jak wały oraz wałki można znaleźć w wielu gałęziach przemysłu. Są powszechnie stosowane w motoryzacji, a także na wielu halach produkcyjnych. Mogą stanowić integralne części sporej wielkości maszyn, mogą też pełnić funkcję transporterów- zarówno tych przenoszących półprodukty jak i już gotowe towary. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na fakt, że części te często pozostają w ruchu ciągłym, a to sprawia, że są narażone na znacznie większą eksploatację od innych elementów maszyn. Dlatego też może się okazać, że regeneracja wałów po pewnym czasie będzie konieczna, zwłaszcza jeśli wykaże to przegląd oraz badanie, które pozwala dokładnie sprawdzić poziom zużycia konkretnego elementu. Proces regeneracji lepiej przeprowadzić zanim dojdzie do awarii na hali produkcyjnej.

 

Z czego mogą wynikać awarie związane z pracą wałów oraz wałków?

 

Jedną istotną rzeczą jest to, że elementy te mogą szybko ulegać zużyciu. Dodatkowo jednak, nieprawidłowe ich działanie może być efektem ich nie do końca poprawnej instalacji. W efekcie, powłoka walca może zużywać się nierównomiernie, a to znacząco obniża wydajność pracy takiego wałka. Zazwyczaj, niewielkie błędy związane z ułożeniem wału lub walca nie są widoczne przy słabszej eksploatacji. Mogą jednak okazać się szalenie istotne w momencie, kiedy mamy do czynienia z szybką i intensywną pracą. Rozważenie lub skrzywienie wału kwalifikuje go tylko i wyłącznie do przeprowadzenia jakże kluczowej regeneracji, która pozwoli na jego ponowne użytkowanie.

 

Proces regeneracji

 

Zużyty lub niepoprawnie działający element trzeba zdemontować i ewentualnie postarać się znaleźć przyczynę problemu, poprzez który wałek lub wał jest narażony na taki sposób zużywania się. Najmocniej uszkodzone są zazwyczaj najbardziej zewnętrzne powłoki, taką warstwę trzeba więc odpowiednio zdjąć, aby wałek mógł zostać przygotowany do nałożenia nowej powłoki. W zależności od tego, jakiego rodzaju będzie to powłoka- trzeba przyjąć odpowiednią technikę jej nanoszenia. Wysokiej jakości wyroby gumowe w przemyśle  pozwalają tworzyć powłoki i specjalistycznych właściwościach, ale są też dostępne powłoki poliuretanowe, a także powłoki metaliczne, które trzeba w określony sposób natryskiwać. W procesie regeneracji trzeba zachować szczególną ostrożność tak, aby nie uszkodzić rdzenia. Ważnym procesem jest wyważanie wałów, a także ich późniejsze szlifowanie. Dzięki temu można uzyskać idealny, najbardziej pożądany kształt walca, co znacząco może podnieść wydajność jego pracy.