Na co zwrócić uwagę wybierając węże elastyczne nierdzewne?

Na rynku jest bardzo wielu producentów, którzy oferują wysokiej jakości węże elastyczne nierdzewne, dlatego też wybranie najlepszych modeli może okazać się dość dużym wyzwaniem. Aby ułatwić sobie nieco to zadanie warto dowiedzieć się nieco więcej o poszczególnych rodzajach węży do gazu.

Najważniejsze parametry

Wybierając nowy wąż elastyczny do gazu w pierwszej kolejności należy oczywiście zwrócić uwagę na jego długość. Pamiętać należy o tym, że węży nie można sztukować i modyfikować. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niezbędny jest zakup węża o odpowiedniej długości, który posiada atest. Dla większości osób najlepszym wyborem będą węże o nieograniczonym promieniu gięcia. Dzięki temu rozwiązaniu można nadawać im praktycznie dowolny przebieg i wykonać skomplikowane pętle. Niektóre z węży mogą z przyczyn technicznych posiadać ograniczony promień gięcia.

Jak często wymieniać wąż do gazu?

O konieczności wymiany węża powinien zdecydować zawsze doświadczony specjalista w trakcie dokonywania przeglądu instalacji. Ze względów bezpieczeństwa warto wymienić wąż elastyczny do gazu, który uległ uszkodzeniu albo przy którym istnieje podejrzenie uszkodzenia.

fot: https://termnova.pl/pl/c/Weze-do-gazu/16

Jakie węże do gazu wybrać?

Dobry wąż do gazu musi koniecznie spełniać normę PN-EN 14800. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko działania ognia najlepiej postawić na węże elastyczne nierdzewne z procedurą 1. Każdy rodzaj gazu jak powszechnie wiadomo ma swoje specyficzne właściwości, dlatego też w celu uniknięcia wycieku należy postawić na odpowiednie modele. Na półkach sklepowych dostępne są węże do gazu z końcówką prostą i kolankową. Wybór konkretnego rozwiązania w dużej mierze uzależniony jest przede wszystkim od budowy samej instalacji. Węże z końcówką kolankową zajmują zdecydowanie więcej miejsca, dlatego też nie zawsze sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach. Jeżeli chodzi o sam materiał, to w dzisiejszych czasach króluje nie tylko stal, ale również miedź. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi.