Listwy przypodłogowe a schody drewniane – jak połączyć je w spójną przestrzeń?

Jeśli chcemy na co dzień żyć w stylowej, pięknej i wyjątkowej pod względem estetycznym przestrzeni, powinniśmy przyłożyć szczególną wagę do odpowiedniego dobierania oraz łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Tylko wtedy stworzymy także funkcjonalne, praktyczne i komfortowe wnętrza. Wbrew pozorom bardzo ważnym elementem otwartej przestrzeni domu są właśnie schody drewniane, ze względu na pełnione przez siebie funkcje oraz wielkość. Estetyka klatki schodowej w dużym stopniu będzie wpływała na znajdujący się w pobliżu salon, hol i przedpokój na parterze oraz korytarz i pokoje na piętrze, łącząc ze sobą dwie kondygnacje pod względem kolorystycznym oraz stylistycznym.

Bez wątpienia schody drewniane będą występowały w sąsiedztwie tak niepozornych, choć niezwykle istotnych elementów, jak listwy przypodłogowe. Zatem jak połączyć w odpowiedni sposób schody drewniane oraz listwy przypodłogowe, aby stworzyć stylowe, spójne i harmonijne wnętrza? O czym warto pamiętać?

Funkcje, jakie wypełniają schody drewniane oraz listwy przypodłogowe

Warto pamiętać, że niektóre elementy wyposażenia domów służą nie tylko do spełniania swoich stricte określonych zadań – zarówno schody drewniane, jak i też listwy przypodłogowe oprócz swoich normalnych i oczywistych funkcji, tworzą swego rodzaju element łączący poszczególne części domu. Schody drewniane robią to pod wielu względami z parterem oraz wyższymi kondygnacjami budynku, natomiast listwy przypodłogowe łączą ściany z podłogami, sprawiając, że stają się one wnętrzami do codziennego życia. Dobrze zatem, aby pasowały również razem do siebie, szczególnie ze względu na swoje bliskie, a nawet styczne położenie. Jest to bardzo ważna rada dla tych, którzy mają w swoim domu schody drewniane i planują wyposażyć wnętrza również w listwy przypodłogowe.

Jak dobrać właściwe listwy przypodłogowe do schodów z drewna?

Jeśli w naszym domu znajdują się już schody drewniane lub też chcemy się na nie zdecydować w najbliższym czasie, zdecydowanie powinniśmy postawić na drewniane listwy przypodłogowe w zbliżonym do siebie lub też kontrastującym kolorze. Jest to bardzo ważne po to, aby efekt końcowy był harmonijny, spójny i dzięki temu stylowy. Tak więc schody drewniane w jasnym i ciepłym odcieniu powinny sąsiadować z elementem, takim jak listwy przypodłogowe, które nie będą się różniły o więcej niż jeden – dwa tony, to samo w przypadku ciemnych schodów. Jest to najlepsza rada, która zagwarantuje satysfakcjonujący efekt końcowy.