Keramzyt i jego niesamowite zastosowania w ogrodnictwie

Keramzyt znają zarówno te osoby, które pasjonują się uprawą roślin doniczkowych w domu, jak i Ci, dla których głównym przedmiotem zainteresowań jest ogród. W gruncie rzeczy, keramzyt ogrodniczy nadaje się do wszystkich roślin, a także do tych mniej standardowych sposobów ich uprawy. Cechą charakterystyczną tego materiału jest to, że doskonale przepuszcza wodę, ale też w pewien sposób zachowuje jej część w sobie na dłuższy czas po to, aby systematycznie oddawać ją do korzeni roślin w miarę zapotrzebowania. Ze względu na swoją porowatą strukturę jest mocno napowietrzony i lekki, co stanowi wprost idealne połączenie dla korzeni roślin.

W jaki sposób można stosować keramzyt ogrodniczy?

Keramzyt ogrodniczy można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. Można wybrać jego frakcję, a także można wybierać spośród różnych jego producentów np. pod kątem wyglądu kulek keramzytu. Jednym z polskim producentów tego kruszywa jest między innymi Leca.
– Keramzyt powszechnie stosuje się w roli warstwy drenującej umieszczanej na dno donic roślin ozdobnych. Taki zabieg ma zapobiegać zaleganiu wody w doniczce, która zazwyczaj przyczynia się do gnicia korzeni roślin doniczkowych. Taki drenaż można stosować sadząc rośliny w osłonkach, pamiętajmy jednak wówczas o tym,aby takie rośliny oszczędnie podlewać.
– Keramzyt można dodawać do różnego rodzaju mieszanek ziemnych dla roślin o różnego rodzaju wymaganiach glebowych. Jest on stosowany jako rozluźniacz gleby, który jednocześnie ułatwia doprowadzenie do korzeni roślin tak ważnego powietrza. Dzięki dodaniu do podłoża keramzytu mieszanka staje się znacznie lżejsza, trudniej jest też w praktyce przelać taką roślinę.
– Keramzyt, który ustawimy w misie lub na tacce i zalejemy wodą może pomóc nam miejscowo podnieść wilgotność powietrza wokół roślin, które tego wymagają.
– Keramzyt ogrodniczy dość dobrze sprawdza się do uprawy semi- hydroponicznej roślin. Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, aby go dobrze wymoczyć i odpylić. W przypadku tego typu hydroponiki będziemy dążyli do obniżania ph roztworów tak, aby umożliwić roślinom pobieranie substancji odżywczych z wody. Tymczasem keramzyt, który nie jest dobrze namoczony i odpylony, stale będzie podnosił zasadowość takiego roztworu. Idealnie obłe, czekoladowe kuleczki bardzo ładnie prezentują się też w wazonach, słojach i misach, co sprawia, że uprawa hydroponiczna staje się coraz bardziej atrakcyjna.
– Keramzyt tego typu można w hydroponice pasywnej łączyć z innymi podłożami mineralnymi tworząc „hydroponiczny bigos”. Przykładem może być zestawianie go z wermikulitem, perlitem, pumeksem lub też oryginalną, niemiecką lechuzą pon.