drzwi do domu

Wybieramy drzwi do domu- jakie drzwi wejściowe będą najlepsze?

Drzwi wejściowe to szczególna kategoria tychże produktów, głównie ze względu na fakt, że w porównaniu do drzwi stosowanych wewnątrz, te, które stosuje się jako drzwi zewnętrzne muszą spełniać znacznie więcej ważnych funkcji. Po pierwsze, w szczególny sposób zwracamy tutaj uwagę na ich izolacyjność. Ponieważ tak samo jak okna, mogą wpuszczać do środka chłód i sprawiać, że wyprodukowane we wnętrzu ciepło będzie uciekać, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy dane skrzydło drzwiowe faktycznie jest ciepłe. Tym bardziej jeśli nie mamy w planach wykonywania w budynku żadnego wiatrołapu.

Kolejną ważną sprawą jest izolacja akustyczna, jaką takie drzwi powinny posiadać. Jeszcze innym ważnym aspektem jest estetyka wykonania- w przypadku drzwi wejściowych dobrze jest mieć taką świadomość, że będą one wizytówką naszego domu i każdy, kto nas odwiedzi na pewno będzie mieć z nimi styczność. Mając świadomość wszystkich tych aspektów- najlepiej udać się do renomowanych salonów sprzedaży, ale i do zwykłych marketów po to, aby porównać dostępne tam modele. Jakie drzwi do domu powinniśmy wybrać? Nie zapominajmy o jeszcze jednej, istotnej kwestii- drzwi te powinny być trudne do sforsowania i odporne na próby włamania. Wówczas będą faktycznie drzwiami idealnymi.

Zawsze zwracajmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła

Zazwyczaj z tym parametrem mamy do czynienia w momencie, kiedy kupujemy okna, gdyż jest on w stanie nam powiedzieć, jak ciepły jest dany system okienny. Być może będziemy zaskoczeni, ale w przypadku drzwi zewnętrznych sytuacja jest taka sama, z tym, że standardy są odrobinę inne niż w przypadku okien, których jednak aż tak często się nie otwiera. Jeśli chcielibyśmy podążać za obowiązującymi przepisami, obecnie ciepłe drzwi wejściowe to takie, w przypadku których współczynnik przenikania ciepła ma wartość mniej niż 1,3 W/(m²•K). Standardy te jednak ciągle się zmieniają, wobec tego za pewne w przyszłości będziemy chcieli kupować jeszcze cieplejsze produkty. Jeśli natomiast chcielibyśmy od razu sprawdzić izolację akustyczną takich drzwi, powinny one posiadać współczynnik Rw na poziomie od 30 do 35 dB. To gwarantuje dobrą izolację akustyczną budynku.

Jak określić, czy dane drzwi są odporne na włamanie?

Także i w przypadku tej cechy drzwi zewnętrznych mamy do dyspozycji pewną skalę, która to precyzyjnie określa. Są to poszczególne klasy odporności Rc od 1 do 6, a im wyższa klasa tym bardziej dane drzwi są odporne na włamanie. I tak, modele o niższej klasie Rc zapewniają jedynie te najbardziej podstawową ochronę, z kolei te o wysokiej klasie Rc bardzo często posiadają dodatkowe bolce antywyważeniowe, mają skrzydła wzmacniane prętami, a ich powierzchnia jest pokrywana stalową blachą. Zawiasy mogą być wzmocnione metalowymi osłonami tak, aby uniemożliwić ich przecięcie. Takie drzwi sprawdzą się nawet w sytuacji, kiedy włamywacz zabrałby ze sobą elektronarzędzia o dużej mocy i zdecydował się na ich użycie, co raczej stanowi sytuację dość rzadko spotykaną.