zamek w drzwiach

Wymiana zamka w drzwiach wcale nie musi być trudna

W momencie, kiedy zamek przestaje poprawnie funkcjonować lub kiedy po prostu istnieje konieczność wymiany starego zamka na nowy- najczęściej chwytamy za telefon i dzwonimy po fachowca. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest najszybsze, najbardziej pewne i komfortowe. Tymczasem, jeśli tylko sprawdzimy, jak wymienić zamek w drzwiach krok po kroku, może się okazać, że uznamy, że jest to proste i nieskomplikowane zadanie, któremu bez trudu sami podołamy. Pamiętajmy jednak o tym, że do realizacji tego zadania mogą być nam potrzebne najprostsze narzędzia, które być może posiadamy już w domu czy w mieszkaniu. Ich zastosowanie nie powinno być jednak problematyczne.

Sprawdzamy, jaki element trzeba wymienić

Czasem po prostu chcemy wymienić cały zamek na nowy, może się jednak zdarzyć sytuacja, kiedy wymiana samej wkładki okaże się wystarczająca, aby zaradzić sytuacji. Wszystko zależy od tego, czy konieczność wymiany pojawiła się wraz z awarią starego zamka. Element ten posiada bowiem wkładkę bębenkową w swoim wnętrzu. Aby ją otworzyć najlepiej jest zastosować klucz płaski. Musimy jednak mieć świadomość tego, że nie zawsze uda się naprawić zamek poprzez wymianę samej wkładki, gdyż nie wszystkie zamki posiadają ten element jako wymienny. Jeśli zauważymy, że w naszym zamku wkładka jest nie do ruszenia- jedyne co nam pozostaje to rozmontować cały zamek. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku pierwszym etapem jest odkręcenie klamki oraz szyldu.

Powinniśmy sprawdzić miejsce, w którym znajduje się wkładka, a następnie spróbować odkręcić śrubę, która ją przytrzymuje. Aby wyciągnąć wkładkę musimy ustawić trzpień w osi wkładki, co możemy zrobić pomagając sobie włożonym do zamka kluczem. Jeśli wkładka jest wymienna- w tym momencie ją wyciągamy, a na miejsce starej wkładamy nową. Wymienioną wkładkę dokręcamy przeznaczoną do tego celu śrubą.

Jeśli natomiast wkładka nie jest wymienna- przystępujemy do demontażu całego zamka. Postępujemy analogicznie, z tym, że odkręcamy śruby, których zadaniem jest przytrzymywanie całego zamka. Wyjmujemy stary element i zastępujemy go nowym, z tym, że jeśli nowy zamek posiada wymienną wkładkę, staramy się ją zainstalować na samym końcu, kiedy już przykręcimy kasetę zamka. Najlepszym testem odnośnie tego, czy wszystko działa poprawnie jest włożenie klucza oraz wypróbowanie, czy w łatwy sposób można drzwi zamknąć i otworzyć.

Oglądając zamek, który znajduje się w drzwiach możemy mieć problem z tym, aby zakupić dokładnie taki sami jak ten, który uległ awarii. Dlatego też częstą praktyką jest, aby taki zamek zdemontować i zabrać go ze sobą na zakupy. Wówczas, będąc w sklepie będziemy mogli zyskać pewność, że nowy produkt będzie dokładnie taki sam. Pozwoli nam to zaoszczędzić wielu problemów. Zamek możemy też spróbować zakupić w sklepie internetowym, co jest łatwym zadaniem, kiedy znamy oznaczenia starego zamka, a wszystko sprowadza się do wpisania nazwy i parametrów w wyszukiwarkę portalu aukcyjnego.