urządzanie mieszkania

Urządzamy własny dom- od czego zacząć?

Kiedy dom już zostanie wybudowany i stoi w stanie surowym, przychodzi czas na to, aby zastanowić się nad tym, jak urządzić mieszkanie w sposób modny, komfortowy i praktyczny. Budując dom zazwyczaj mamy już wybrany układ pomieszczeń, zdefiniowane są ich wielkości, kształt oraz rozłożenie w ramach budynku. Będziemy musieli jednak zastanowić się nad stylistyką wnętrz, dobrać odpowiednie materiały budowlane, a także przemyśleć schematy kolorów. Urządzenie domu może stanowić naprawdę ogromne wyzwanie!

Czy warto silić się na spójność wszystkich pomieszczeń w budynku?

Z pewnością tak, gdyż w takich pomieszczeniach po prostu będziemy czuć się dobrze. Zazwyczaj też, aby taką spójność móc osiągnąć trzeba wybierać kolory bazowe, stonowane, które stanowią doskonałe tło dla wszystkiego, co we wnętrzach może się znaleźć. Warto stawiać więc na biel, beż, kremy, a także szarości, które będą doskonałą podstawą każdej kompozycji. Podobnie przedstawia się kwestia doboru materiału na podłogi. Oczywiście, najczęściej te materiały trzeba zróżnicować, gdyż w kuchni lepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, a w pokojach znacznie przyjemniejsze będą panele podłogowe lub lite drewno. Zadbajmy jednak o to, aby zastosowane materiały miały ze sobą coś wspólnego- podobną kolorystykę, a może podobne wzornictwo. Wykończając wnętrza powinniśmy też mieć na uwadze, że na dłuższą metę intensywne, mocne kolory mogą być męczące. Warto jest więc stosować je rozważnie i z umiarem.

Na jaką stylistykę postawić? Najlepiej na taką, która jest nam bliska

Do najpopularniejszych stylów, jakie obecnie się stosuje na pewno należy styl skandynawski, styl nowoczesny i minimalistyczny, a także stylistyka industrialna i loftowa. Oczywiście, możemy kierować się modą i trendami, aby zyskać w pewien sposób gotową odpowiedź na to, jak urządzić dom, jakie meble wybierać i jakie dodatki będą odpowiednie. Najważniejsze jest jednak, aby pamiętać o tym, że jest to nasz dom- nikt nie żyje we wnętrzach z katalogów, a każda zamieszkana przestrzeń staje się „jakaś” przez to, że do kogoś należy. Można więc czerpać inspiracje z gotowych aranżacji, gazet, czasopism, katalogów, a tym samym wybrać ukochaną stylistykę lub też stworzyć pewien misz-masz kolorów i stylów, tym samym stawiając na eklektyzm. Warto więc przemyśleć to, co tak naprawdę najbardziej się nam podoba.

Światło i przestrzeń- o tym nie możemy zapomnieć

Bez wątpienia o tych dwóch aspektów mieszkania nie warto zapominać. W jasnych, dobrze doświetlonych wnętrzach żyje się po prostu lepiej. Podobnie, czujemy się bardziej komfortowo w pomieszczeniach przestronnych, gdzie ilość mebli, rzeczy i przedmiotów nie jest zbyt przytłaczająca. Dlatego też niezależnie od posiadanego przez nas metrażu- o tej przestronności warto pamiętać tworząc coś przytulnego, ale nie przytłaczającego. Doskonałym materiałem na wykończenie wnętrza w taki sposób jest szkło. Pięknie przepuszcza ono światło, dodaje przestronności, ale też jest lekkie, piękne i bardzo nowoczesne. Szkło hartowane ma też szereg zastosowań i można na nie postawić w różnej formie.