Jak układać przewody instalacji elektrycznej?

O tym, jak wiele różnych produktów trzeba zastosować do tego, aby zbudować bezawaryjnie działającą instalację elektryczną najczęściej przekonujemy się w momencie, kiedy przychodzi czas na wykonanie takiej we własnym budynku. Podążając za projektem, powinna ona powstawać krok po kroku.

Wówczas odwiedzamy sklep elektryczny lub też odpowiednią hurtownię mając w ręce cały spis różnych złączek, kabli, gniazdek, przewodów, a także jeszcze inne elementy osprzętu, bez których taka instalacja raczej nie ma możliwości powstać. Ważną kwestią jest to, w jaki sposób taką instalację poprowadzić, aby wszystko wyglądało estetycznie i nie zwracało na siebie uwagi. Zazwyczaj, całe okablowanie jest rozciągane w momencie, kiedy budynek dopiero powstaje, co sprawia, że wszystkie przewody zręcznie można ukryć w ścianach. Jest to najlepsze rozwiązanie, które pozwala na jak najbardziej estetyczne wykonanie instalacji. Tym samym staje się ona niemalże niewidoczna. Jeśli natomiast przeprowadzamy remont w budynku już wykończonym, zostaje nam ciągnięcie przewodów natynkowych. Takich przewodów nie ma już możliwości ukryć.

 

Konkretne oznaczenia kabli

 

Układanie rur pod tynkiem jest jedną z najczęściej stosowanych metod przygotowania całej instalacji. W taki przypadku swoje zastosowanie znajdują specjalne przewody, które są jednożyłowe i posiadają oznaczenie DY oraz LY. Innym sposobem montażu jest wykonanie instalacji wtynkowej, wówczas przewody muszą być odrobinę bardziej płaskie po to, aby dodatkowo móc przykryć je kilkumilimetrową warstwą. Natomiast, w przypadku instalacji, która jest całkowicie widoczna i która jest instalacją natynkową, można zastosować dowolne przewody. Sprawdzą się więc zarówno te jednożyłowe jak i wielożyłowe.

 

Pamiętajmy, że nawet jeśli uda się nam ukryć przewody w ścianach, trzeba zadbać o to, co na pewno będzie widoczne, a mowa tutaj o gniazdkach prądowych oraz kontaktach. Powinny mieć one stonowaną, uniwersalną kolorystykę i powinny być praktyczne w zastosowaniu.