Czym jest Keramzyt?

Kearmzyt jest naturalnym materiałem budowlanymi izolacyjnym. Jest to bardzo sypki granulat, który może być używany do podłóg, w ogrodach lub wielu innych miejscach. Czym jest zatem kruszywo keramzytowe i dlaczego warto go używać?

Skład kruszywa keramzytowego

W zasadzie odkrycie kruszywa keramzytowego przypisuje się Amerykanom, jednak  dopiero Skandynawowie w latach 30’ rozpoczęli jego produkcję na szerszą skalę. W Polsce to kruszywo pojawiło się w latach 70’.

Kruszywo keramzytowe powstaje z gliny ilastej i w naszym kraju jest wydobywane w kopalniach na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu.

Jak powstaje kruszywo keramzytowe?

Glina, tuż po wydobyciu „leżakuje” blisko 2-3 tygodnie. W tym czasie miesza się ją z wodą, a drobiny margla rozgniatane są walcami. W ten sposób powstaje uelastyczniona glina, która w następnym kroku trafia do pieca rozgrzanego do temp. Blisko 1150 stopni C. W trakcie wypalania, zwiększa ona swoją objętość. Powstają kulki keramzytowe, o średnicach 10-20 mm, 4-10 mm, a także najmniejsze 0-2 mm. Wielkością pośrednią są kulki o średnicy 2-4 mm.

Niegdyś keramzyt był bardzo ciężki. Jego objętość sięgała blisko 300 kg/m3. Ten czynnik negatywnie wpływał na ilość zastosowań keramzytu, mocno je ograniczając. Dziś na szczęście nie ma tego problemu, a keramzytem można ocieplać, używać go w ogrodzie oraz w wielu innych przypadkach.

Warto zainteresować się keramzytem jako uniwersalnym kruszywem, odpornym i co najważniejsze – wykonanym z naturalnych materiałów. Polecany jest on każdemu, komu zależy na wykorzystywaniu naturalnych materiałów w budownictwie. Co ważne – to również bardzo oszczędne rozwiązanie, bowiem keramzyt może być w niektórych przypadkach używany kilkukrotnie. To zdecydowanie wpływa na postrzeganie keramzytu jako wyjątkowo uniwersalnego i zapewniającego oszczędności kruszywa.