alarm w domu

Jak wybrać odpowiedni system alarmowy do naszego domu?

Posiadanie kompleksowego systemu alarmowego jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku, kiedy okolica, w której mieszkamy jest hałaśliwa, często uczęszczana przez przechodniów i kiedy chcielibyśmy podnieść sobie poziom poczucia bezpieczeństwa w danym miejscu. Jednakże, na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów alarmów, a to, jaki alarm w domu zastosujemy zależy od kilku czynników, głównie od poziomu jego zaawansowania i dostępnych funkcji, jak i obszaru, jaki chcemy pokryć danym systemem. Zdecydowanie najprostsze rozwiązania są dedykowane do instalacji na terenie mniejszych obiektów- mieszkań oraz mniejszych domów czy też po prostu budynków jednorodzinnych. Z kolei bardziej rozbudowany alarm oraz system antywłamaniowy sprawdzi się na terenie rozbudowanych ośrodków i całych kompleksów budynków zlokalizowanych na dużej powierzchni.

Jak w praktyce działa taki alarm?

System alarmowy składa się z kilku podstawowych części. Po pierwsze są to czujki, jakie rozstawia się na terenie obiektów wraz z sygnalizatorami. Dodatkowo, aby wszystko mogło sprawnie działać, konieczne jest urządzenie sterujące, a także centrala, która spełnia tak naprawdę najistotniejszą rolę. Zadaniem centrali jest gromadzenie informacji, jakie gromadzą czujki, ich przetwarzanie i ewentualne reagowanie poprzez aktywację syreny alarmowej. W zależności od poziomu zaawansowania systemu, może on być wyposażony w kilka do nawet kilkudziesięciu czujek. Ważne, aby dobrze pokryć cały teren obiektu. Są to czujki umieszczane na przewodach, które jednak trzeba przeciągnąć po całym budynku, najlepiej jest więc zdecydować się na taką inwestycję w momencie, kiedy i tak planujemy generalny remont lub kiedy nasz budynek pozostaje jeszcze w stanie surowym. Z kolei centrala najczęściej przyjmuje postać czytelnego wyświetlacza LCD.

Co potrafią wykryć zaawansowane systemy alarmowe?

Inwestując w zaawansowany system alarmowy dobrze jest mieć świadomość przed czym może on nas uchronić. Alarmy dedykowane do domów mieszkalnych często zapewniają mieszkańcom trzeci stopień zabezpieczenia, co szczegółowo opisuje ustawa. Taki alarm jest w stanie zareagować w momencie, kiedy zamknięty lub otwarty zostanie jakiś konkretny obszar, co ma też zastosowanie do otwierania okien. Alarm może reagować na próbę forsowania drzwi lub wtargnięcia do budynku, włączy się też w momencie, kiedy w zdefiniowanym obszarze pojawi się jakiś intruz.

Jak więc widać- każdy zestaw alarmowy może nam zapewnić nieco inną ochronę, dlatego najlepiej jest szczegółowo zorientować w możliwościach, jakie daje nam konkretny produkt. Dzięki temu będziemy z pewnością bardziej zadowoleni z ochrony, jaką będziemy mogli sobie zapewnić. Zakup systemu alarmowego powinniśmy traktować jako pewną inwestycję- znacznie lepiej od razu zdecydować się na model bardziej zaawansowany, który będzie dobrze służył nam przez lata. Dzięki większej ilości funkcji będziemy też mieć większe poczucie bezpieczeństwa.